Ladičky na kytaru

Ladička na kytaru provází kytaristy od nepaměti. Ze začátku byly samozřejmě k dispozici pouze mechanické ladičky, později, s rozvojem technologií, se staly standardem ladičky elektronické. Ladičky jsou tu od toho, aby nám pomohly naladit kytaru. Nečekejte ale, že kytaru naladí za vás, jenom vám v tom pomůžou - některé více, jiné méně. Některé ladičky jsou totiž referenční, tzn. že jsou schopné pouze vydávat tón, podle kterého se kytara dá naladit. Jiné pak pracují na opačném principu: vy zahrajete tón a ladička vám řekne, jak moc je vysoko a jaká je odchylka od správné hodnoty. Ladiček je na trhu opravdu velké množství, takže člověk nemusí úplně dobře odhadnout, která je ta pravá pro něj. Tento článek vám pomůže se v nabídce zorientovat - vyjmenuje základní typy ladiček s krátkým popisem a způsobem využití.

Mechanická ladička

Mechanická ladička je nejčastěji v provedení ladící vidlice. To je kovový předmět ve tvaru písmene U. Rozeznívá se úderem a často bývá naladěn na frekvenci komorního tónu A. Jde tedy o referenční typ ladičky, kdy se podle znějícího tónu ladí kytara (nebo klidně i jiný nástroj). Tyto ladičky nejsou dnes příliš obvyklé, a to z toho důvodu, že jsou trochu nepraktické a pro jejich použití je kladen velký nárok na dobrý hudební sluch hráče.

Foukací ladička

Foukací ladičky jsou o něco obvyklejší než mechanické ladičky. Jsou levné, snadno přenosné a dokáží vydávat i jiné tóny než komorní A (například tóny jednotlivých strun kytary). Jde však stále o ladičku referenční, do které se fouká a ona vydává tón, kytarista se pak snaží podle tohoto tónu naladit kytaru.

Elektronická ladička

Elektronické ladičky se vyznačují tím, že měří výšku námi hraného tónu. Tuto výšku pak zobrazují pomocí LED diod nebo displeje. Kytarista vidí, jestli je pod tónem nebo nad ním a podle toho kytaru dolaďuje. Elektronické ladičky jsou samozřejmě zařízení náročnější na výrobu a přesnost, proto i jejich cena může být vyšší. Na druhou stranu uživatelský komfort je v porovnání s ostatními ladičkami nesrovnatelně vyšší. Hodí se také pro začínající kytaristy, kteří by mohli mít problém naladit kytaru podle sluchu.

Standardní neboli klasická ladička

Je elektronická ladička v malé krabičce. Většinou má jednoduchý displej, mikrofon a třeba vstupní konektor jack. Díky jednoduchému ovládání a omezeným možnostem bývají tyto ladičky cenově dostupné. Hodí se na domácí použití nebo do zkušebny.

Pedálová ladička

Jde o ladičku konstrukčně přizpůsobenou živému hraní, má podobu kytarové krabičky, podobně jako kytarové efekty. Také pedálové ladičky mají displej nebo soustavu LED diod, které signalizují výšku hraného tónu. Bývají robustní, protože se ovládají sešlápnutím pedálu nohou. Ve stavu, kdy je ladička vypnutá, signál prochází skrz její bypass obvod a v podstatě kytarista hraje, jako kdyby tam ladička nebyla. Pokud se rozhodne hráč ladičku použít, sešlápne pedál, ladička začne ukazovat hodnoty, ale na výstup nic neposílá - takzvaně ho zamutuje.

Racková ladička

Racková ladička je zařízení, které je určeno pro instalaci do rackové skříně. Funkcionalita je v podstatě stejná jako u pedálové ladičky, jenom ovládání ladičky není přímo součástí zařízení, ale ovládá se přes externí pedál (třeba MIDI kontroler).

Polyfonní ladička

Polyfonní ladička se vyznačuje tím, že dokáže indikovat výšku tónu pro několik strun zároveň. Kytarista zahraje přes všechny struny a má okamžitý přehled, která struna potřebuje doladit. Polyfonní ladičky se dělají v různých provedeních (např. jako pedálové nebo klipové).

Klipová ladička

Klipová ladička je v dnešní době docela oblíbená pomůcka. Opět obsahuje displej, který ukazuje výšku tónu. Ladička je však pouze přicvaknuta k hlavě kytary a vyhodnocuje tón na základě rezonance, který se do ní přenáší krkem kytary. Výhodné je, že vůbec není v signálové cestě a je pořád po ruce. Ladička je také velice malá a lehká.

Chromatická a nechromatická ladička

Chromatická ladička je taková, která dokáže identifikovat jakýkoliv tón na kytaře a nejenom základní tóny kytarových strun. Je tak možné ladičku používat i na jiná než standardní ladění.

Ladička na kytaře

Některé elektroakustické kytary mívají kromě ekvalizace a volume i ladičku. Ta bývá často velmi jednoduchá, například se jen rozsvítí LED dioda, pokud je struna naladěna správně. Jde spíš o ladičky, které slouží k určitému pohodlí, kdy není potřeba brát kromě kytary další věci.

Ladička v mobilu

Existuje také spousta aplikací na mobilní zařízení, které fungují úplně stejně jako klasické elektronické ladičky. Mikrofonem snímají zvuk a ukazují, jak je struna naladěna. Často bývají kombinovány například s metronomem nebo dalšími hudebními aplikacemi.

Jak si vybrat ladičku na kytaru

Pro výběr té pravé kytarové ladičky je dobré zvážit několik faktorů:
  • Má být ladička na živé hraní nebo jen pro vás, zkoušky s kapelou a hraní s přáteli? Pro vystupování na koncertech se hodí pedálové, rackové a klipové ladičky. Pro hraní s přáteli je dostačující klipová a klasická ladička. Má být ladička kombinována s dalšími efekty nebo samostatně? Pokud potřebujete zařadit ladičku mezi ostatní efekty, je vhodným řešením pedálová ladička, případně ladička do racku, jestli chcete jít tímto směrem. V případě jiných ladiček se vám to asi nepovede.
  • Jaká je požadovaná přesnost a citlivost ladičky? Tady dávejte pozor, některé ladičky jsou hodně citlivé na vstupní signál a některé zase neladí moc přesně (velká přesnost je do odchylky 0.1 centu). V tomto ohledu není dobré dělat kompromisy.
  • Jaká je vaše cenová preference? Pořídit si dobrou ladičku se vyplatí, šetřit v tomto ohledu není dobrý nápad. Na rozdíl od ostatního kytarového vybavení je la dička věc, která vám může vydržet hodně dlouho.
  • Má obsahovat nějaké další funkce, jako třeba metronom? Pokud potřebujete ladičku na doma, možná vám přijde vhod kombinovaná ladička.