Držení trsátka


Požadavky:
Předchozí lekce.


Tato kytarová lekce se věnuje celá jenom držení trsátka. Ukážeme si různá držení a věci které s tím souvisí. Držení trsátka hodně ovlivňuje hru pravé ruky a tím i celkovou techniku na kytaře, je potřeba se tím tedy důkladně zabývat. Abychom se trochu zorientovali, pár věcí předem:

Základní držení

Základní říkám schvéleně, protože jak se dozvíme dále, držení trsátka ovlivňuje spousta věcí. Chytněte trsátko mezi palec a ukazovák pravé ruky (pokud jste pravák), aby jeho nejostřejší hrot - špička - z prstů vyčníval tak, že když přiložíme ruku ke kytaře, hrot bude mířit proti srunám. Jednoduché, že  ano. Samozřejmě teď přišel správný čas na to něco si zahrát. Pokud to děláte poprvé, asi to nebude nic moc, ale po nějakém čase se to zlepší a trsátko vám nebude v ruce překážet. 

Žijeme s trsátkem

Na začátku je dobré trsátko držet v ruce opravdu často. Ruka si na cizí předmět musí zvyknout. Nejlepší je pořád hrát na kytaru, ale to není možné stále. Proto je dobré si trsátko vzít do školy nebo do práce a jen tak si s ním pohrávat v ruce.

Velikost trsátka

Držení trsátka ovlivňuje samozřejmě samotné trsátko. Zásadní aspekt je velikost trsátka. Rozdíl v držení není nijak zásadní, ale pocitově to rozdíl je určitě. Vyzkoušejte proto hodně druhů trsátek od velkých po malé, od měkkých po tvrdé. Po nějaké době si určitě nějaké vyberete a držení se vám ustálí.

Postavení pravé ruky

Všiměte si, že každý známý kytarista, ktrého znáte, má pravou ruku postavenou jinak - je v jiné pozici. To samozřejmě ovlivňuje i držení trsátka. Abychom uvedli pár jmen na které se můžete podívat - Keith Richards, John Petrucci, George Benson. Je to dáno tím, že kytara (ne klasická, tam se trsátkem nehraje) je poměrně mladý nástroj a trsátková technika není zase tak ustálená jako u tradičních nástrojů - housle, klavír - kde postavení rukou vypadá skoro u všech stejně.