Ladění kytary 1
Požadavky:
Bezpečně poznávat výšku jednotlivých tónů. Takže minulá lekce.
Je dobré si umět naladit kytaru. V této lekci se naučíme kytaru ladit podle sousedních strun. Jde o způsob ladění, který je asi nejběžnější. Využijete ho prakticky vždy. Ladění kytary podle sousedních strun slouží k naladění kytary jako nástroje tak, že na něm všechny hmaty pro akordy a podobně budou znít pěkně. Jde o to, že strunám mezi sebou určíme přesné tónové vzdálenosti - intervaly. To budeme dělat podle sluchu.
Postup
1. Zahrajeme prázdnou tenkou strunu E a potom 5. pražec struny H. Oba tóny by měli znít stejně. Pokud tomu tak není postupně dolaďujeme strunu H napínáním nebo povolováním. Důleité je ladit jenom strunu H. Až budou oba tóny znít stejně, můžeme pokračovat.
2. Zahrajem prázdnou strunu H a 4. pražec struny G. Snažíme se obdobným způsobem docílit toho, aby oba tóny zněly stejně, jenom tentokrát ladíme strunu G.
3. Zahrajeme prízdnou strunu G a 5. pražec struny D. Dolaďujeme strunu D a snažíme se o to, aby oba tóny zněly stejně.
4. Zahrajme prázdnou strunu D a 5. pražec struny A. Dolaďujeme strunu A.
5. Zahrajeme prázdnou strunu A a 5. pražec struny E. Dolaďujeme strunu E.
Jak vidíte není to moc těžké, nicméně nejaký cvik to chce. Ladit podle sousedních strun jde dělat i jinými způsoby. Například pokud víte jak má znít interval č.4 nebo v.3 (což se dalších lekcích určitě naučíte) tak mezi strunami E a H, G a D, D a A, A a E má být interval č.4 a mezi strunami H a G interval v.3. Dále se dá ladit podle oktáv, které buď hledáme mezi sousedními strunami nebo ob strunu případně ob dvě struny. Dále se dá ladit podle nějakého akordu, který má svůj typický charakter. Zkrátka způsobů ladění a dolaďování kytary je opravdu dost. Časem jich snad zmíníme většinu.