Durové Akordy 3


Požadavky:
Znalost základních pěti hmatů a schopnost použít je ke hraní jakéhokoli durového akordu.


Naučíme se zahrát jeden durový akord všemi hmaty a pokryjeme tak celý hmatník. Ukážeme si také, jak různě se dá při hraní durových akordů postupovat.

Z minulých lekcí o durových akordech na kytaru víme, jak hrát pět základních hmatů E, A, D, G, C a také to, jak tyto základní akordové hmaty použít k tomu, abychom zahráli ostatní durové akordy (třeba F, H atd). V podstatě jsme se naučili, jak zahrát jedním z uvedených hmatů - řekněme třeba pro durový akord C - zahrát na kytaře jakýkoliv jiný durový akod. Děláme to posouváním celého hmatu po hmatníku. Pokud vám to dělá problémy, podívejte se na druhou lekci o durových akordech.

Mimo jiné z toho plyne, že dokážeme jakýkoliv z durových akordů zahrát jakýmkoliv z hmatů E, A, D, G, C. To budeme cvičit v této lekci. Zvolíme si nějaký akord, například F dur a budeme ho hrát všemi pěti hmaty E, A, D, G, C, potom zvolíme další akord a budeme postup opakovat.

Toto cvičení už je poměrně náročné. Je totiž potřeba, abyste znaly tóny na hmatníku kytary aspoň na třech basových strunách. Pokud to umíte, bude to pro vás hračka, v opačném případě si procvičte základní tóny na hmatníku.

K čemu je to vlastně dobré? No kromě toho, že se opravdu dobře zorientujete na kytarovém hmatníku, slouží tohle cvičení i pro hodně praktické účely. Často potřebujete nějaký akord zahrát v jiné poloze. Například kvůli tomu, že v současné poloze nezní dobře nebo je hmat moc daleko od jiného akordu.

 

GeoPas.cz