Power Chords 1


Požadavky:
Umět hrát durové a molové akordy ve tvarech E, A, D.


V dnešní lekci se naučíme pár dalších zajímavých akordů. Budeme si povídat o Power chords, což jsou akordy hojně využívané v rocku, ale i v jiných žánrech.

Co je to power chord

Power chords (silná akordy - to zní asi hloupě) jsou akordy, které obsahují jenom základní tón a k němu kvintu, tzn. jenom dva tóny (například E a H). Tóny se můžou opakovat, takže akord má hutnější zvuk. Jsou to typické kytarové akordy pro tvrdší hudbu, takže skvěle zní na elektrickou kytaru a zkreslený zvuk. Můžete je slyšet prakticky ve všech rockových kapelách ať už jde o Deep Purple nebo Slipknot.

Asi vás napadá, proč se nehrají místo power chords klasické akordy dur a moll. Není to o tom, že by se na elektrickou kytaru durové a mollové akordy nehrály, ty se hrají také. Vtip je v tom, že tercie, sedmičky a další intervaly (které jsou v úplných akordech), mohou na zkresleném zvuku znít nesrozumitelně. Zkreslní přidává harmonické frekvence a zkrátka ve výsledku je tam toho až příliš. U power chords jsou jenom dva tóny a tento problém tam odpadá. Možná vás také napdá, jestli se dá power chord považovat za akord, když obsahuje jenom dva tóny (akord je přece souzvuk alespoň tří tónů). No v klasickém pojetí hudby to akord není, nicméně  moderní hudbě jsou pwer chords brány jako běžné akordy. Značí se příponou 5 (jako kvinta), takže například E5, A5, D5 atd.

Příklady hmatů power chords

%5/1.7/3.7/4.X/X.X/X.X/X[A5]

%7/1.9/3.9/4.X/X.X/X.X/X[H5]

%X/X.5/1.7/3.7/4.X/X.X/X[D5]

%X/X.7/1.9/3.9/4.X/X.X/X[E5]

%X/X.X/X.5/1.7/3.8/4.X/X[G5]

%X/X.X/X.7/1.9/3.10/4.X/X[A5]

 

GeoPas.cz