Akordy - Úvod


Požadavky:
Zvládnutí a pochopení sekce Na Začátek.


Co to vlastně jsou kytarové akordy? Akord je souzvuk několika tónů (tří a více), který má nějaký charakter - působí na lidi, když ho slyší. Některé akordy jsou veselé, jiné smutné, zamyšlené, smyslné... to bývá hodně subjektivní. Jisté je, že akordů je velké množství. Aby se různé typy akordů daly od sebe odlišovat, mají označení - mi, 7, maj7 atd. Tato označení právě říkají to, jaký charakter bude akord mít. Kromě tohoto označení je ještě potřeba přidat informaci o tom, od jakého tónů budeme akord hrát - základní tón akordu (root). Pak už je název akordu kompletní a může vypadat třeba takto: C, Dmi, A7, Cdim.

Obraty akordů

Na kytaře je každý tón (např. tón A) obsažen hodněkrát a to na různých místech. Díky tomu vzníká víc možností, kde stejný akord zahrát. Každý z těchto hmatů se nazývá obrat. To umožňuje jednak hrát akord v pozici, kde je to pro nás výhodné a zadruhé vybírat si takový obrat, který dobře zní.

Akordy jsou jednou ze základních věcí, které na kytaře používáme, proto je nutnost se s nimi dobře seznámit. O to se budeme snažit v dalších lekcích o akordech. Zároveň je dobré si uvědomit, že většinu času kytaristé na nástroj hrajjí akordy, sóla nebo melodie jsou spíš doplňkovou činností, proto jsou akordy jednou z nejpodstatnějších věcí na kytaře.