Ladění kytary 2


Požadavky:
Kvalitně určovat výšku tónů a umět naladit kytaru podle sousedních strun.


V této lekci se naučíme naladit si kytaru podle jiného nástroje nebo podle nějakého zdroje tónů. To se nám bude hodit zejména v kapele, aby byli všichni nladěni stejně, ale také to využijeme k tomu, aby naše kytara zněla správně, když si chceme zahrát do písničky z rádia a podobně.

K čemu je to dobré

K tomu, abychom si zahráli dohromady s nějakým jiným nástrojem, je potřeba, aby byly oba nástroje v nějakém podobném ladění. To v jednoduchosti znamená, že když na kytaře zahrajeme tón A, měl by se na druhém nástroji - po zahrání tónu - ozvat stejný tón. Z fyzikálního hlediska by měly mít oba zahrané tóny stejnou frekvenci. To musí platit i o dalších tónech na obou nástrojích. Když se má přidat nějaký další nástroj, musí být opět naladěn... Všiměte si, že před začátkem koncertu se například ladí housle, violy a další nástroje. 

Všiměte si, že jde o jnou situaci, než když hrajete na kytaru sami. Tam "stačí", když jsou jednotlivé struny naladěny správně vůči sobě a rozumný výsledek je na světě. To můžeme nazvat relativně naladěná kytara - jednotlivé tóny jsou od sebe vzdáleny o správný interval, akordy zní pěkně atd. Když ale vezmete druhou kytaru, která je také jen relativně naladěná, například prázdná struna A na obou kytarách může znít jinak. To však nechceme.

Postup na kytaře

První možnost je, že si necháte od jiného nástroje zahrát tón E, podle kteráho naladíte obě struny E na kytaře. Dále můžete postupovat podobně - nechat si postupně zahrát tóny H, G, D, A a podle nich naladit příslušné struny. Nebo si naladíte kytaru podle tenké struny E, jak jsme se to učili v prvním díle o ladění

Druhá možnost je, že se někdo bude ladit podle vás a vy jen budete hrát jednotlivé tóny. Tady je předpoklad takový, že budete mít kytaru naladěnou:).

Ladit se můžete samozřejmě i podle jiných nástrojů než je kytara. Zkrátka sladit je potřeba se s každým. Většinou se nástroje ladí podle nástroje, u kterého je předpoklad, že bude správně naladěn, to bývá často například piáno.