Kytara pro začátečníky aneb začínáme s kytarou

Začátek hry na kytaru je u každého trochu jiný. Každému jde lépe něco jiného, do hry vstupuje věk, talent, píle, prostředí a mnoho dalších faktorů, jak se naučit hrát na kytaru? Jisté je, že na úplném začátku člověk tápe, neví, co zvolit jako první a čemu se pořádně věnovat. Proto jsme pro vás připravili takový malý informační souhrn, který vám snad trochu usnadní první kytarové krůčky. Článek je určen pro všechny, kteří chtějí s kytarou začít a je jedno, jestli je to proto, že kytaru dostali k Vánocům jako dárek od rodičů, nebo se rozhodli začít hrát na tento hudební nástroj v pokročilejším věku. Pro přehlednost jsme rozdělili text do několika milníků:

Kytaru ještě nemám aneb “jak vybrat kytaru”

Výběr kytary je určitě jednou z těch nejpodstatnějších kroků v životě kytaristy. Kytar je spousta tvarů, velikostí, značek atp., takže jak se v tom zorientovat, jaké parametry má mít kytara pro začátečníky? Určitě vám napoví jedno naše video nebo článek o typech kytar, ale pojďme si to trochu zrekapitulovat:

Značka

Stejně jako jinde i v kytarovém světě jsou některé značky považovány za lepší, jiné za horší a zrovna tak platí, že ty lepší stojí víc peněz. Jisté ale je, že o značce kytary to opravdu není, i horší kytara může v rukou dobrého kytaristy znít fantasticky. Pro začátečníka není potřeba kupovat tu nejlepší kytaru na světě, stejně jako člověk nezačne řídit hned to nejrychlejší auto.

Cena

Trochu navazujeme na značku. Kytara pro začátečníka může být klidně levnější, důležité je, aby ladila, neměla křivý krk, byla dobře zpracovaná. Dobrý tip je hledat na bazarech, často se tam za levný peníz dá sehnat opravdu dobrá kytara. Nejde obecně říct, kolik má kytara pro začátečníka stát, ale z našich zkušeností a malého průzkumu mezi muzikanty jsme se dostali k částce kolem 5000 Kč, za kterou se dá sehnat rozumná kytara.

Velikost

kytary se dělají např. poloviční, 3/4 pro děti a celé pro dospělé, dále se liší kytary pro praváky a leváky. Na konkrétní údaje se podívejte sem. Jak vybrat dětskou kytaru se dočtete také na našem partnerském webu detska-kytara.cz.

Akustika nebo elektrika?

Strašně záleží, co chcete hrát. Jestli si chcete zahrát jen tak s kamarády nebo zazpívat oblíbenou písničku, rozhodně nic nezkazíte s akustickou kytarou. Na druhou stranu, když se chcete stát rockovou superstar, akustika vám v tom moc nepomůže. Čím chcete začít?

Jaký tvar?

Tady je to jednoduché, zajděte si do kytarového obchodu a vyberte si, co se vám líbí. Kytara je inspirace, přece nechcete hrát na něco, co k vám nesedí.

Kupovat na internetu?

U nás je to poměrně obvyklá metoda. Jednoduchá odpověď je proč ne? Ihned však dodáváme, až potom, co se na ni půjdete podívat a osaháte si ji. Mohlo by se totiž stát, že kytara bude moc těžká, nebude mít takovou barvu jako na obrázku, nebude dobře ladit, nebude se vám líbit její zvuk atd. Některé z těchto věcí není samozřejmě začátečník schopen posoudit - vemte si k ruce někoho, kdo má víc zkušeností. Jistě nějakou takovou osobu ve svém okolí máte. Jestli ne, tak nám napište.

Můžu věřit prodejci?

Dnes si většina prodejců kytar potřebuje budovat své jméno a nechce, aby jejich zákazník byl nespokojený. Na druhou stranu, když má někdo na skladě špatnou kytaru, potřebuje se jí také zbavit. Platí staré známé pravidlo: důvěřuj, ale prověřuj. Stejně jako v předchozím bodě, nejlepší je, vzít s sebou do obchodu někoho, kdo se trochu vyzná.

Chci dát kytaru někomu jako dárek

Co když kytara není pro mě, ale chci ji dát někomu jako dárek - kytara k Vánocům nebo narozeninám je totiž strašně fajn dárek. Tady je potřeba zapomenout na to, co se líbí vám, ale opravdu se vcítit do kůže obdarovávaného - zjistit jakou poslouchá hudbu, jaké má oblíbené interprety, zkrátka jaký je jeho styl.

Na co dat pozor aneb časté vady na kráse

  • kytara nesmí mít známky viditelných vad (praskliny, škrábance nebo jiná poškození)
  • zkontrolujte pražce a prohnutí krku (krk nesmí být do vrtule a pražce nesmí být špatně zbroušené)
  • zkontrolujte ladění a rozlaďování
  • drnčení strun (zvuk po zahrání musí být čistý ve všech pozicích)
  • elektrickou kytaru nezapomeňte zapojit do zesilovače, ověřit funkčnost všech ovládacích prvků, a to i ve velké hlasitosti
  • vyzkoušejte kytaru v pozici, v jaké budete hrát (v sedě i ve stoje)
  • zvuk - tady je to hodně subjektivní a těžko popsatelné. V první řadě se vám to musí líbit. Ověřte, že kytara nezní nějak výrazně silněji v basových polohách než ve výškách, že jednotlivé tóny nejsou zastřené, ale čisté a jasné.
  • pokud si s čímkoliv nejste jistí, opět přizvěte někoho na pomoc

Kytaru už mám aneb “čím začít”

Začátečník často zjišťuje, že mu něco chybí, a někdy ani vlastně neví, proč mu to chybí. Někde se například dočtete: “Použijte kapodastr ve třetí pozici.” A problém může být na světě. Pro osvětlení různých pojmů využijte náš kytarový slovník.

Co musím mít na začátek?

Kytaru už teda máte (ideálně vlastní), dál se bude hodit trsátko, náhradní struny, ladička a popruh (pokud chcete hrát také ve stoje). Hráči na elektrickou kytaru se bude hodit ještě zesilovač.

Potřebuji učitele?

Je dobré nějakého mít, ale složitější může být najít ho. Hudební školy i soukromí učitelé jsou často nastaveni na režim září - červen a hledání například po Vánocích (když jste třeba kytaru dostali darem) není úplně vhodná doba. Všechny možnosti jsou shrnuty na webu o hudebních školách. Alternativou zůstávají online kurzy, jako je třeba ten náš. Pokud to s kytarou nemyslíte (prozatím) moc vážně, určitě není nic špatného být samoukem a hledat si zdroje, kde se jen dá.

Jaké písničky a akordy jsou vhodné na začátek?

Pravidlo je zde jediné: začněte s tím, co chcete hrát, jedině tak vás to bude bavit. Od svého oblíbeného interpreta se snažte najít něco v pomalém tempu a s málo akordy. Ono se stejně nevyhnete tomu naučit se všechny základní akordy, ale proč to nevzít z té zábavné strany.

Jaká cvičení?

O tom je vlastně celá naše kytarová škola, takže shrnout to do pár vět není jednoduché. Snažte se dělat vyvážená cvičení: něco na rytmus, něco na levou ruku, pravou ruku, doprovody, teorii atd. Buďte uvolnění a trpěliví, ze začátku jde o to, nástroj si osahat a získat dobré návyky.

Začátek už je za mnou aneb “a co dál?”

Nakonec přinášíme pár rad pro ty z vás, kteří se už trochu zorientovali, mají zvládnutých několik prvních písniček, už vědí jak hrát na kytaru, ale stále koumají, co dál. Cest k cíli je spousta, ale existuje několik rad, které jsou pro všechny cesty společné:
  • rozšiřujte si obzory - hledejte stále nové zdroje informací o hudbě a o kytaře speciálně. Nezamilujte se jenom do jednoho hudebního stylu, hudba má mnoho barev.
  • hrajte, hrajte, hrajte - najděte lidi, kteří se koukají na hudbu podobně jako vy, vyměňujte si názory, hrajte spolu, koncertujte.
  • věnujte se kytaře pravidelně - pro někoho je deset minut denně moc, pro jiného jsou dvě hodiny málo. Věnujte kytaře tolik času, kolik od ní očekáváte, ale nezapomínejte: musí vás to bavit.
  • hledejte výzvy - zkuste se naučit skladby, které vám přijdou nad vaše možnosti. Možná po nějakém čase zjistíte, že to nebylo tak strašné. A o to právě jde, bude vás to posouvat stále dál.
GeoPas.cz