Výběr kytary
Požadavky:
Prohlédnout si lekci Co je to kytara.
Vybrat si kytaru není tak jednoduché, jak by to mohlo vypadat. Když je to naše první kytara, situace je ještě komplikovanější, chybí zkušenosti. Kytar je totiž opravdu hodně, hrají různě, každá vypadá jinak a třeba se i hodí na jinou muziku. V této lekci si povíme nějaké základní věci, na které je třeba dát pozor a co vás může čekat.
Kytara se vám musí líbit
Možná to zní trochu jako prázdná fráze, ale je to tak, kytara se vám prostě musí líbít. Má to být zdroj vaši inspirace, vaše můza. Kytara by měla odrážet to co chcete hrát, není to sice nějaká podmínka, ale nějaká dávka image není na škodu. Jasně, vzhled není to nejdůležitější, záleží přece na zvuku, ale věřte mi, kytara se vám prostě musí líbit.
Kytara podle stylu
Některé kytary se hodí do spousta druhů hudby, jsou univerzální. U akustických kytar s univerzálností není až tak velký problém, u elektrických už to tak jednoduché být nemusí. Existuje řada řada hodně univerzálních elektrických kytar, jsou to např. Gibson Les Paul, Fender Stratocaster (to jsou asi dvě nejznámější), jiné typy můžou být vytvořeny pro nějaký hudební žánr. Nadruhou stranu, zase bych v tom neviděl nějaký velký problém. I na kytaru určenou pro jazzové kytaristy se dá celkem slušně odehrát rockový koncert. Podstatné je, že pokud víte, že budete hrát třeba funky, zvolte si kytaru, která ve funkové muzice zní dobře. Inspiraci nadete u vaší oblíbené kapely nebo kytaristy.
Kytara podle konstrukce
Různé kytary se od sebe liší také svojí konstrukcí, ta ovlivňuje zvuk. U všech kytar hraje velkou roli materiál, ze kterého je zhotovena. Většinou je to dřevo a různá dřeva mají různé zvukové vlastnosti. U akustických kytar hraje také velkou roli tvar a hloubka těla. Existuje několik oblíbených typů - jumbo, dreadnought, parlor. U elektrických kytar pak vstupuje do hry to, jestli mají plné nebo z části duté tělo a také jestli mají lepený nebo šroubovaný krk. Ostatní věci, čím se mohou kytary lišit, jsou šířka krku, hloubka krku, rozměry pražců, počet pražců, použité snímače, ovládací prvky atd. Je toho opravdu hodně.
Na co dát pozor
Kytaru si vybíráme většinou taky podle toho, kolik stojí. Často je dobré zvážit kytaru z bazaru s tím, že třeba za stejné peníze pořídíte o něco kvalitnější nástroj než, když je kytara nová. Výhoda bazarové kytary je i to, že ji pak může člověk prodat přibližně za stejné peníze (když ji teda prodat časem chce). Ať už je to kytara nová nebo použitá, je potřeba si na ni předem zahrát, případně vzít někoho s sebou, aby kytaru vyzkoušel on. Všechny tóny by měli ladit a znít ok, žádné drnčení atd. Kytaru dobře prohlédněte - někdy se totiž může stát, že bude kytara někde škráblá, prasklá nebo špatně zpracovaná. Prohlédněte si krk, jestli není zkřivený nebo na něm třeba není nějaká boule. Výběr kytary obecně není dobré podceňovat, kytaru budete mít nejspíš dlouho, proto není potřeba spěchat.