Příslušenství


Požadavky:
Pohodlně se usaďte:-)


V této kytarové lekci se podíváme na kytarové příslušenství. Ono je toho celkem hodně, co si ke kytaře můžeme pořídit. Některé věci nám usnadňují samotnou hru, jiné umožňují například nějakou kytarovou techniku a některé doplňky slouží vylepšeí image. Některé z takových udělátek si teď vyjmenujeme a popíšeme.

Struny - asi nejpodstatnější věc, která ke kytaře patří jsou struny. Struny totiž, kromě samotné kytary, určují výsledný zvuk. Stuny mohou být kovové nebo nylonové. Nylonové se používají zejména na klasické kytary, kovové pak většinou na ty ostatní. To co určuju jejich zvukové vlastnosti je tloušťka a matriál, případně zpracování. Tlustší struny mají lepší zvukové vlastnosti, ale zase je trochu složitější na ně hrát. Každý kytarista vyzkouší celou řadu strun, než si v tom udělá jasno.

Trsátko - jedna z kytarových technik je hra prsty, konkrétně nehty. Trsátko svojí funkčností víceméně nahrazuje nehet a rozeznívá strunu na kytaře obdobným způsebem. Trsátek je celá řada od různých velikostí, tvrdostí, tvarů a barev. Většinou chvíli trvá než člověk najde to svoje ideální trsátko. Také se říká, že pro různé druhy hudby se hodí jiná trsátka. Trsátko se jinak může nazývat plektrum, špetka nebo anglicky pick.

Popruh - kytarová popruh slouží k zavěšení kytary na rameno. Většinou se používá k tomu, abychom vůbec mohli na kytaru hrát ve stoje. Je dobré si všimnout, že v podstatě každý kytarista má kytaru zavěšenou různě vysoko. také kytarových popruhů je celá řada. Liší se materiálem, tloušťkou, zpracováním, různými motivy. Popruh na kytaru určitě dotváří kytaristovu image.

Kapodastr - praktická věcička, která slouží k rychlé transpozici kytarového ladění. V podstatě se připne někam na krk kytary a vytvoří posunutý nultý pražec. Je potřeba si uvědomit, že různé tvary akordů v různých polohách zní jinak. Nicméně k plnému pochopení funkce kapodasteru je potřeba ho vyzkoušet.

Bottleneck - jde v zásadě o kovový váleček, který když ho přiložíme na strunu a pohybujeme ním, tak plynule mění výšku tónu. Dá se to také představit jako pražec, který se dokáže pohybovat. Také bottleneck je v principu jednoduchá věc, jen ji chce vyzkoušet. Název je odvozen od hrdla láhve, bottlenecky mohou být také skleněné.

Pouzdro - vysloveně praktická záležitost ke kytaře je pouzdro. Slouží k přenášení kytary a předchází poškození samotného nástoje. Pouzdra jsou v zásadě dvojího druhu - měkká a tvrdá. Měkká jsou vyrobena z nějaké látky nebo kůže a dost často se dají nosit na zádech. Tvrdá jsou v podstatě kufry, které jsou vytvarovány na konkrétní kytaru. 

Stojan - stojan na kytaru se hodí doma, ve zkušebně i na pódiu. Není úplně hezké, když se kytara jen tak někde povaluje:)

Zesilovač - u elektrických ale i akustických kytar můeme potřebovat zesilovač. Ten vybíráme hodně podle toho, co budeme hrát. Některé zesilovače jsou hodně univerzální, jiné jsou více určeny pro nějaký specifický žánr.

Kabel - u elektro-akustických a elektrických kytar se neobejdeme bez kabelu, kterým propojujeme kytaru a zesilovač. Kabel vybíráme podle délky a kvality. Cenové rozpětí je celkem velké a je i z čeho vybírat.

Efekt - efekty jsou kapitola sama pro sebe. Jde o krabičky, které nějakým způsobem ovlivňují zvuk. Může jít o ekvalizaci, různé dozvuky, zkreslení nebo třeba nějaké simulace. Efektů je opravdu velké množství. Kromě krabiček existují ještě multi-efekty, které dokážou kombinovat různé druhy efektů dohromady.

 

GeoPas.cz