Výška tónu


Požadavky:
Předchozí lekce.


Základní prvek v muzice je tón. Správný hudebník by měl bezpečně ovládat určování výšky jednotlivých tónů. Určit kvalitně výšku tónu se hodí při ladění kytary, dolaďování strun, při souhře v kapele a v dalších oblastech hudby.

Trocha fyziky

Tón na kytaře vzniká kmitáním struny. Čím rychleji struna kmitá, tím vyšší je frekvence a tedy i tón. Naopak to samozřejmě funguje také. Čím je struna tenčí, tím se jí chce kmitat rychleji, podobně když je struna napnutější, tím vydává vyšší tón. Schválně si to zkuste - pomocí ladící mechaniky strunu napínejte a uvidíte, tón bude vyšší a vyšší.

Vyšší tóny vznikají i takzvaným zkracováním struny, například když zmáčkneme strunu na 5. pražci, je tón o něco vyšší než na prázdné struně.

Jak cvičit

Důležitou dovedností je umět si výšku tónu správně uvědomit. Proto je nejlepší, když si zahrajete nějaký tón a pokusíte se ho zazpívat. Toto jednoduché cvičení opakujte na všech strunách a hodně tónech. Je potřeba si uvědomit, že někomu to může jít naprosto samo a někdo i nad touto zdánlivě jednoduchou věcí může strávit poměrně dost času.

GeoPas.cz